Podróż z psem
Podróż samolotem z psem
Podróżowanie z psem jest obecnie coraz częstsze, jak również o wiele bardziej dostępne.
Należy jednak pamiętać, że zawsze do takiej podróży musimy przygotować psa, odpowiednie dokumenty, jak również nas samych.
Zasady przewozu psów samolotem:
- Psy do 8kg mogą podróżować z nami na pokładzie w specjalnie przeznaczonych do tego celu transporterach,
- Psy ważące powyżej 8kg muszą podróżować w luku bagażowym, w specjalnym transporterze spełniającym wymagania IATA
- Odrębną grupę stanowią psy będące psami towarzyszącymi osobom niepełnosprawnym, które mogą podróżować na pokładzie samolotu
- Do Stanów Zjednoczonych mogą, również na pokładzie podróżować psy ESA będące psami do wsparcia emocjonalnego.
Wymagane dokumenty psa przy wylocie z Polski:
- Psi paszport
- Chip
- Zaświadczenie z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego
ESA dodatkowo:
- List od: Lekarza rodzinnego, psychiatry, psychologa bądź terapeuty*
- Legitymacja zarejestrowania psa jako Emotional Support Pet**
*W zależności od kraju
**Formalnie nie wymagane i nie honorowane przez linie lotnicze, ale można wyrobić. Otrzymujemy legitymację ze zdjęciem oraz specjalną kamizelkę. Pies nie musi podróżować w takiej kamizelce, ale w ten sposób możemy powiadomić innych podróżujących, że nasz pies przebywa z nami z konkretnego powodu. Że nie należy go zaczepiać.
Wymagane dokumenty przy wjeździe na teren USA:
- Ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, zrobione nie później niż 30 dni przed podróżą
Przybliżone koszty:
- Wydanie paszportu i zachipowanie psa – u uprawnionego weterynarza około 180PLN
- Transporter – ok 200 – 500 PLN w zależności od wielkości
- Opłata za przewóz psa – w zależności od linii lotniczej, w LOT podróż do USA to koszt ok 1200 PLN
- Bilet lotniczy ESA – w zależności od linii lotniczej, w LOT podróżuje za darmo
- Zaświadczenie od Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego – 25 PLN
- Rejestracja ESA – około 70$
Pies ESA
Co to znaczy?
Emotional Support Animal – To pies (lub inne zwierzę) dające człowiekowi wsparcie emocjonalne. Taki pies samą swoją obecnością przy człowieku redukuje napięcie czy stres wywołane np. podróżą. Zwierzę będące wsparciem emocjonalnym jest elementem terapeutycznym dla człowieka, który takiego wsparcia potrzebuje.
Dokumentem, który potrzebujemy aby podróżować samolotem z psem będący naszym wsparciem emocjonalnym jest list od lekarza. W zależności od kraju może być to list od lekarza rodzinnego, psychologa, terapeuty lub psychiatry, posiadającego uprawnienia do wystawiania takiego dokumentu.
Dokument powinien zawierać imię i nazwisko osoby, która kwalifikuje się do posiadania psa ESA. Kiedy i jakie badanie zostało przeprowadzone, powołanie na odpowiednie przepisy, datę wystawienia i datę ważności (listy wystawiane są na okres 1 roku). Jakie zwierzę oraz podpis i specjalizacja danego lekarza, oraz powinien być napisany na papierze firmowym.
Psa ESA nie należy mylić z psem asystującym. Psy asystujące: czyli pies przewodnik np. osoby niewidomej czy niedowidzącej, oraz pies serwisowy czyli asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo to specjalnie wyszkolone i oznakowane psy, które ze względu na pełniącą funkcję zupełnie inaczej traktowane są w przestrzeni publicznej, co jest uregulowane prawnie.
Przygotowanie psa ESA do podróży samolotem
Psy ESA do tej pory nie wymagały zaświadczenia o przebytym szkoleniu psa do wykonywania swojego zadania, ponieważ jest nim jedynie, (lub aż) towarzyszenie pasażerowi, mając na celu uspokajanie go swoją obecnością. Jednak pies, który nie jest do tego zadania przygotowany może przysporzyć dodatkowych kłopotów. Zarówno dla naszego komfortu jak i dla komfortu zwierzęcia należy psa odpowiednio przygotować do wszelkich sytuacji związanych z podróżą lotniczą, przechodząc przez odpowiednie szkolenie psów. W Polsce nie mamy jeszcze dostępnych szkół z symulatorem lotów, ale w Stanach takie istnieją:
Podczas szkolenia psów powinniśmy skupić się na poszczególnych etapach podróży i wyzwaniach z nimi związanych.
Lotnisko:
Na lotnisku przede wszystkim mamy do czynienia : z tłumem ludzi, hałasem, różnymi dźwiękami, różnego rodzaju nawierzchniami, jak również wąskimi przejściami, ruchomymi schodami, platformami i windami.
Podczas kontroli bezpieczeństwa musimy pamiętać, że przy przechodzeniu przez bramkę wykrywacza metalu, będziemy musieli odpiąć psa ze smyczy i zdjąć mu obrożę, pies powinien wówczas siedzieć i na komendę przejść przez bramkę, po czym ponownie usiąść – warto w tym momencie mieć przy sobie nagrody, żeby skupić bardziej na nas uwagę psa.
Samolot:
Należy zapewnić psu komfort podróży, zatem możemy wykupić dla niego oddzielne siedzenie, lub postarać się zarezerwować bilety w pierwszym rzędzie – gdzie zwykle jest więcej miejsca pod nogami. Możemy wykupić bilet w wyższej klasie tym samym zapewniając psu więcej miejsca w przestrzeni między siedzeniami.
W zależności od tego gdzie znajdują się nasze miejsca w samolocie powinniśmy odpowiednio do samolotu wejść. Jeśli nasze miejsca znajdują się z tyłu samolotu powinniśmy ustawić się w kolejce jako pierwsi. Pozwalamy psu na komfortowe wejście na pokład. Natomiast jeśli nasze miejsca znajdują się z przodu samolotu, najlepiej poczekać i wejść jako ostatni.
Do samolotu warto zabrać jeśli mamy taka możliwość jakiś kocyk, na którym pies będzie mógł się wygodnie położyć. Chronimy tym samym przestrzeń samolotu przed sierścią psa. Musimy również pamiętać o tym, że nie wszyscy ludzie akceptują psy. Jedni mogą się ich bać, inni mogą być na nie uczuleni, a jeszcze inni mogą ich zwyczajnie nie lubić. Chcemy żeby podróż była dla nas jak najmniej stresująca dlatego musimy liczyć się z współpasażerami. Przede wszystkim jednak skupić się na bezpieczeństwie i komforcie naszego psa.
Przed podróżą powinniśmy wyprowadzić psa na dłuższy spacer, żeby mógł załatwić wszystkie swoje potrzeby. Najlepiej psa nie karmić w dniu lotu a wodę dawkować.
Możemy zastosować lekkie, ziołowe środki wyciszające dla psa. Spowodują , że będzie bardziej obojętny na bodźce i tym samym będzie się mniej stresował. Środek taki lepiej wypróbować jeszcze wcześniej przed podróżą.
W samolocie nie ma miejsca, w którym pies mógłby się załatwić, przy długich lotach warto nauczyć psa do załatwiania się na specjalne podkłady higieniczne lub maty ze sztuczną trawą – co sprawdza się w przypadku mniejszych ras.
Doświadczenia Oli i Rio – lot samolotem do USA
Przydatne linki: